Youth Talent Programme update

The Youth Talent Programme (YTP) is well underway for 2020-22.

In late September of this year, we were delighted to confirm 252 athletes, and their coaches, as having been accepted into the Youth Talent Programme – a collaboration between England Athletics and British Athletics. The YTP is the first step on the Talent pathway designed to meet the needs of identified talented English athletes, aged between 16 and 18 years of age, and their coaches. The programme focuses on developing a dual career for the athlete through fulfilling their potential within the sport and also in their education and employability. Scroll down the page to see a full list of the athletes and coaches who will join the 2020-22 programme.

Since those athletes and their coaches were accepted onto the YTP, we have been able to welcome them by hosting virtual inductions, led by Marathon Sports and Loughborough College, which provided an opportunity for the athletes, personal coaches and parents to meet and connect with the other people on the programme as well as their YTP point of contact and performance support staff. As part of the day, the education providers gave an outline of the two-year programme, including the formal education and individual athlete planning process, so that all participants will be able to maximise their development whilst on the YTP.

We have also been able to hold virtual National event-specific days for the athlete-coach partnerships to meet the YTP coach that will support them through their two-year journey. During this process, everyone was given an overview of the event specific elements of the YTP – namely the:

  1. event group specific physical qualities and capacities;
  2. event specific technical excellence frameworks;
  3. psychological characteristics of developing excellence;
  4. event group specific tactical components.

Martin Rush, Head of Coaching & Athlete Development at England Athletics, said: “It’s great to see athlete-coach partnerships from so many different affiliated clubs being represented on the YTP. The personal coaches are an integral part of any athlete’s development so it’s fantastic to hear so many personal coaches were able to attend and contribute to the first virtual National event-specific training days.

“Hopefully, we will be able to hold practical National event specific training days in the new year, but for now I wanted to recognise the excellent job done by the education providers, Marathon Sports and Loughborough College, as well as the YTP coaches in making the virtual sessions fun, engaging and educational. I was also delighted to see so many parents join in the virtual workshop delivered by our youth lead, Scott Grace. The attendance of athletes, coaches and parents represents a real milestone in the evolution of the YTP: this focus on developing and supporting athletes holistically is testament to the ethos we have here at England Athletics and I’m very proud of the work that the Coach and Athlete Development team are doing.”

Andy Paul, YTP Lead – Birmingham Talent Hub, said: “The YTP continues to grow its impact in Birmingham. This is Year 8 for us and every year we learn more and more about the needs of both coach and athlete as they develop. It is an honour to be able to support talent and evolve the process with colleagues across the country.

“2020 has offered up a huge challenge to everyone – athlete, family, coach and YTP teams! From real-time coaching to team delivery on Teams. For me, it has been a whole new world and a great education. It has demonstrated how adaptable we all are. At the same time, it has reminded me how we all learn and the need to flex because of it. One-to-ones with specialists have gone really well but in a group situation some learners find the challenge far greater than real-time. As a coach, it has been a valuable experience and a learning curve in improving communications and being well organised – lots of big steps forward! The job is a great challenge but the opportunity and growth we see makes the job exciting and so important.”

Youth Talent Programme 2020-2022 – Athletes & Coaches

Congratulations to the following athletes and coaches, and to their clubs, who have been accepted onto the Youth Talent Programme 2020-2022:

Name Coach Club
Ignatius Abebrese John Shepherd Herne Hill Harriers
Jordan Ackuaku Dennis Johnson Bedford International Athletics Stadium
Holly Adams Dave Bennett Kingston upon Hull Athletics Club
Oreafeoluwa Adepegba Chris Jessener Thurrock Harriers AC
Oliver Adnitt John Brant Kingston Upon Hull
Kofi Afirifah-Mensah Maxine Robbins Notts AC
Lateefah Agberemi David Millett Marshall Milton Keynes Athletics Club
Jeslyn Agyei-Kyem Andrew Kennard Walton AC
Eniola Ajagbe Veronica Boden Hallamshire Harriers Sheffield
Damope Akinyemi Stephen Peaty Newham and Essex Beagles
Rhys Allen Debbie Callaway Newham and Essex Beagles
Alex Alston Simon Goodwin Bedford & County AC
Alessio Anah Paul McKeown Crawley AC
Ruby Anning Dan Brooker Brighton & Hove AC
Alex Arbon Kelly Bramhald Amber Valley & Erewash AC
Thomas Archer Kabir Kemp London Heathside AC
Thomas Ashton Andy Jackson Dacorum and Tring
Natalya Aspinall Karen Buck City of York AC
Stephen Awuah Baffour Ronnie Williams / Brian Darby Coventry Godiva Harriers
Israel Bakare Mike Fleet Croydon Harriers
Ailbhe Barnes Andy Frankish Blackheath & Bromley Harriers AC
Harry Barton Alan Richardson Wells City Harriers
Ruby Bell Trevor Painter Sale Harriers
Lazarus Benjamin Matt Cullen Sale Harriers
Noah Bennett Anthony Love Rugby & Northampton AC
Nathan Biggs Paul Gripton Bromsgrove and Redditch AC
Lana Blake Zak Kerrin Bournemouth Athletic Club
Isabelle Bloem Charlene Thomas Harrogate Harriers
Isaac Bloodworth Idris Hamud Hillingdon
Jason Bogle Denise Korkmaz Huntingdon Athletics
Harry Booker Cheryl Angell Team Kennet and Reading Athletics
Melissa Booth Keith Hunter Sale Harriers Manchester
Bryony Bovell John Shepherd Guildford and Godalming
Monicia Brady Dean Garrett Bristol and West AC
Freya Brennand Eric Davison Brighton and Hove AC
Amelia Briggs-Goode Mark Goode Notts AC
Ben Brinsdon Sharon Morris Birchfield Harriers
Hari Brogan Sarah Hewitt Brighton and Hove AC
Alice Brown Patrick Gahagan Havering AC, Woodford AC, Chelmsford AC
Megan Burge James Wright Rugby & Northampton Athletic Club
Rhiana Burrell Pam Rayment Birchfield Athletics Club
Jacob Byfield Guy Spencer Blackheath & Bromley
Orla Carty Alex Giles Gateshead Harriers
Lois Carty Verity Snook Aldershot, Farnham and District AC
Lucy Chalmers Alan Richardson, Laura Turner-Alleyne Windsor Slough Eton & Hounslow + Millfield School
Joseph Chamberlain Mike Dunphy Dacorum and Tring Athletics Club
David Chapman John Smith City of Sheffield and Dearne AC
Katie Chapman Rebecca Chapman Exeter Harriers
Adam Chesterman Alex Smith Radley AC
Emily Chong David Lowes Chester-Le-Street and District AC
Natasha Clarke Richard Pilling Lewes AC
Sandy Clarkson Dave McMahon Liverpool Pembroke & Sefton
Dillon Claydon John Hillier Blackheath & Bromley
Jack Coates John Whitlow Northern AC (Isle of Man)
Orla Conneely Phil Fleetwood Chesterfield and District AC
Bethany Cook Sarah Coope Bodyworks xtc
Amy Cook Lyn Orbell Birchfield Harriers
Valentina Costa Paul Martin Derby AC
Sam Coupland Graham Pilkington Southport Waterloo Athletic Club
Matthew Cox Philip Olivier Herts Phoenix
Isla Crameri Maxine Robbins Tamworth AC
Harry Crosby Andy Fisher Winchester and District AC
Ines Curran Janice Lawton Gateshead Harriers
Jack Davies Paul Martin Derby AC
Dan Dearden Allan Williams Horsham Blue Star
Eva Durand Janina Pownall Marshall Milton Keynes
Emmanuel Duruiheoma Ty Holden Shaftesbury Barnet Harriers
Nathaniel Dyas Mark Fowler Hallamshire Harriers Sheffield
Charlotte Earl Vina Desai Morpeth Harriers and Athletics Club
Oliver Early Jade Harding Chelmsford AC
Benjamin East Luke Bradley Angell Team Kennet
Jennifer Eduwu Jeffery Lawal-Balogun South London Harriers
Alfie Edwards n/a Wakefield Harriers
Tate Emery-Peters Graham Moffat Rushcliffe Athletics Club
Joy Eze Michael Donnelly Gateshead Harriers & AC
Tazmin Fayle Sharon Fayle Manx Harriers
Francesca Fenwick Karl Eve Peterborough and Nene Valley Athletics Club
Evelyne Fonteyne Carol Jackson Shaftesbury Barnet Harriers
William Foot Nathan Pentin Chesterfield and District Athletics Club
Rose Forrest Joanne Day Harrogate Harriers Juniors
George Foster Liam Tracey City of Stoke AC
Holly Fowler Mark Fowler Hallamshire Harriers Sheffield
Freddie Fraser Denise Korkmaz Nene Valley Harriers
Holly Freegard Richard Bullis Basildon Athletics Club
Joe Frew Michael Dyer Reading AC
Emily Frimpong Keith Frimpong Bexley Athletics Club
Ella Fryer Jim Buckle St Mary’s Richmond Athletics Club
Jessica Gardiner Neil Ellerby Morpeth Harriers
Hannah Gellatly John Edwards City of Plymouth Athletics Club
Mali Grant Leon Braithwaite Enfield and Haringey
Oliver Gregory Cheryl Angell Team Kennet
Natalie Groves Stuart Hall Spenborough & District AC
Louise Hackett Gareth Briggs Wolverhampton and Bilston AC
Sophie Hamilton Ken Holmes Mendip AC
Megan Hamilton-Strong Richard Derrick Exeter Harriers
Daniel Hamilton-Strong Richard Derrick Exeter Harriers
Dylan Hanslow Vince Golding Crawley Athletics Club
Megan Harris Hayley Pegg Basildon AC
Madison Harris Hayley Pegg Basildon AC
Maisy Harvey Andrew Compton Forest of Dean AC
Jacob Haynes Winston Thomas Dacorum and Tring
Tom Heal David Lee Taunton AC
Ruben Hedman Brian Hopkins Shaftsbury Barnet Harriers
Callum Hendy Simon de Wilton Taunton AC
Reuben Henry-Daire Paul Herrington Reading AC
Matthew Heywood Michael Hitchon Blackburn Harriers
Thomas Hockley Katy O’Dell Southampton Athletic Club
Kira Holt Richard Holt Kingston AC and Polytechnic Harriers
Sam Hopkins Duncan Mason Salford Harriers
Lucy Hughes Stuart Caudery Cornwall Athletic Club
Isabelle Humphreys Sarah Hewitt Crawley
Zoe Hunter Eddie Gregorczyk / Mark Hunter Leeds City Athletics Club
Finlay Hutchinson Trevor Muxlow Notts AC
Maia Hyland Stuart Hyland Paddock Wood Athletics Club
Abigail Ives Richard Bullis Basildon AC
Kimani Jack Shaka Bunsie Shaftesbury Barnet Harriers
Lucy James Andy Hughes Bracknell Athletics
Ruby Jerges John Shepherd Crawley Athletics Club
Woody Jerome Mick Woods Aldershot Farnham and District AC
Tyler Johnson Daniel Parton Birchfield Harriers
Oluwaremilekun – (Remi) Jokosenumi Ty Holden Shaftesbury Barnet Harriers
Alice Jones Chris Jones Wharfedale Harriers
Matthew Jones Michael McNeill West Suffolk Athletic Club
Makayla Joseph Sylviane Provost-Campbell Harrow AC
Charlotte Kelsey Jane Kelsey Middlesbrough AC Mandale
Steve Kerfoot Michelle Kerfoot Bristol and West AC
Damon King Leonard Miller Border Harriers
Indienne King John Skevington Wreake & Soar Valley AC
Lucy Kirby Trevor Simcox Brighton and Hove AC
William Kong Denise Korkmaz Huntingdonshire AC
Omolola Kuponiyi Geoff Tyler Chelmsford AC
Regan Lawrence Vincent Lawrence Harlow AC
Suzy Lecoutre Sue Goode Guildford & Godalming
Amelia Leighton Paul Bearman Stratford Upon Avon Athletics Club
Jessica Lewis Mark Bradford Bristol & West AC
Marie Liddell Phil Gardiner Gateshead Harriers and AC
Aaron Lillistone Janice Kaufman Gateshead Harriers and AC
Jerel Livingston Tom Cullen Trafford Athletic Club
Eden Lockett Dave Smith Kingston upon Hull
Olivia Logan Katie Hewison Southport and Waterloo Athletics Club
Amy Lott David Thomas Morpeth Harriers AC
Aidan Lynch Norman Poole Sale Harriers Manchester
Ella Manning George Male Aldershot Farnham and District AC
Sam Mannings Dean Miller Halesowen Athletic and Cycling Club
Ryan Martin Michael Woods Aldershot Farnham and District AC
Rio (Riordan) Maye Brian Darby Coventry Godiva Harriers
Ariyanna McGee Vespa Ellis Basildon Athletics Club
Katherine McKenzie John Wildman Woodford Green with Essex Ladies
Alex Melloy Mark Vile Cambridge and Coleridge AC
Owen Merrett Matthew Spicer Yate & District AC
Luca Michalowski Dave Harmer Charnwood Athletics Club
Toby Middleton Steve Pearson Horwich RMI
Lucas Milliken Duncan Mason Salford Harriers
Joanne Miranda Jeremy Sothcott Shaftesbury Barnet Harriers
Lara Moffat Jack Kee Marshall Milton Keynes AC
Mia Morrisroe Mike Sweeney Liverpool Harriers
Harriette Mortlock n/a Basildon AC
Roshan Mowat Richard Hart Oxford City AC
Gilad Nachshen Jeremy Sothcott Shaftesbury Barnet Harriers
Corey Nealon Ronnie Williams / Brian Darby Coventry Godiva Harriers
Lily Neate Mike Chambers Winchester and District AC
Ashley Nemits Trevor Painter Wigan Harriers AC
William Newcombe Mark Vile Cambridge & Coleridge AC
Emily Newnham Paul Searing Dartford Harriers Athletics Club
Zara Obamakinwa Mark Chapman Blackheath and Bromley Harriers AC
Moyin Oduyemi Mike Leonard Marshall Milton Keynes Athletic Club
Michael Onilogbo Carl Graham Basildon Athletics Club
Ayo Opaleye Benjamin Davies Huntingdonshire AC
Emily Parker Joe Oatley Poole AC
Katie Parker Glynn Parker Wreake and Soar Valley AC
Edward Parry Kelly Bramhald Rushcliffe Athletics Club
Tyler Pattison Graham Arnold City of Portsmouth Athletics Club
Mollie Mae Peniket-Aldridge Laura Rock Birchfield Harriers
Isabel Pinder Rod Finch Basingstoke & Mid Hants AC
Joe Ponter Dave Lee Taunton Athletics Club
Kelsey Pullin Jay Galley Blackheath & Bromley Harriers AC
Joe Purbrick James Copeland / Tony Jarrett Peterborough and Nene Valley
David Race John Stephenson Gateshead Harriers
Maayan Radus David Lowes Shaftesbury Barnet Harriers
Samuel Reardon Nigel Stickings Blackheath and Bromley harriers
Luke Richardson Catherine Mijovic Bromsgrove & Redditch AC
Harry Ricketts Bob Broadbridge Swindon Harriers (1st claim) , Newbury Athletics (2nd claim / main training)
Freya Ridge Carol Jackson Tonbridge AC
Mark Roberts Mark Joseph Bleasdale Liverpool Pembroke & Sefton Harriers & Athletics Club
Joshua Robins Catherine Muth Birchfield Harriers
Adam Robinson Edwin Ernest Chambers Andover AC
Lucy Robinson Joe Frost Stockport T & F
Pippa Roessler Mick Woods Aldershot, Farnham and District AC
Scarlett Rolls Vespa Ellis Basildon Athletics Club
Ella Rush Joe McColgan Amber Valley & Erewash
Georgia Russell Sabrina Mace Walton AC
Charlotte Rutter Liane Brown Darlington Harriers and AC
Abdulsamad Sanusi Tony Benton Havering AC
Marley Sarling Steven David Lott Harlow AC
Nicholas Savva Ty Holden Jenks Shaftesbury Barnet Harriers
Maddison Sawyer Mike Botha Invicta East Kent
Marianna Sawyer Ian Kennedy / Chris Dewey Wimborne AC / Andover AC
Georgina Scoot Richard Derrick Torbay AC
Pablo Seema Roca Jay Galley Blackheath & Bromley Harriers Athletics Club
Emily Shaw Bob Smith Wimborne AC
Kaitlyn Sheppard Kevin Sheppard & Andy Beadle Cheltenham & County Harriers
Scott Sinclair Caroline Warden & Peter Warden Preston Harriers
Jai Sispal Christopher Jackson Leamington Cycling and Athletics Club
Louis Small Stella Bandu Ashford AC
Josh Smith Mark Pauley Poole AC
Lydia Smith Steven Shaw Taunton Athletics Club
Mia Smith Jim Southgate Hillingdon Athletics Club
George Spain Matthew Cullen Sale Harriers Manchester
Fraser Sproul Steven John Priestley Kendal AAC
Bill Steel Barrie Hughes Southport Waterloo AC
Jasmine Stone Kirk Salmon Exeter Harriers
Samantha Stubbs Mark Ormerod Tonbridge Athletic Club
Darcy Sullivan Jade Harding Chelmsford
Abbey Sutton Lyn Orbell Tipton Harriers
Eliza Sutton Martin Cassidy Guildford and Godalming AC
Thomas Talbot Philip Fleetwood Lincoln Wellington Athletics Club
Callum Taylor Bronwin Carter City of Portsmouth
Ellie Taylor Diana Norman Epsom & Ewell Harriers
Elizabeth Taylor Andy Barber Peterborough and Nene Valley AC
Sarris Teale Derek Law Ashford AC
Alexander Thompson Karen Glerum Wharfedale Harriers / Bingley Harriers
Cleo Tomlinson Stephen King Horsham Blue Star Harriers
Milan Trajkovic John Waugh Shaftesbury Barnet
Kirsty Treglown Derek Fisher Reading AC
Michael Uzozie Dave Spavins Dartford Harriers AC
Michael van Haren Rick Littlejohns Waveney Valley AC
Benjamin Verbickas Dominic Bradley Crewe and Nantwich
Amelia Verney Zachary Kerin Bournemouth AC
Maddison Vernon Wendy Michele Andrews East Cheshire Harriers
James Viner Matt Spicer Yate and District AC
Sebastian Wallace Trevor Simcox Brighton and Hove
Ben Wallace Graham Pilkington Wirral AC
Sophie Walton Trevor Williams Horwich Harriers RMI
Alfie Ward Daniel Njai-Rowney Blyth Running Club
Erin Waters Alex Smith Radley
Lauren Watkins Adrian Brown Bracknell AC
Ollie Wear Patrick Green Stratford Upon Avon Athletics Club
Amirah Weightman Alan Richardson/ Daniel Sawyers Millfield / Windsor Slough Eton Hounslow
Ellen Weir Anne Hegvold Hercules Wimbledon
Cameron Wells Richard Pilling Lewes Athletics Club
Shen Wigfield-Turner Jamie Russell Hallamshire Harriers Sheffield
Lucy Wilkinson Alan Munro City Of Salisbury
Holly Wilkinson Vince Stamp City of Portsmouth
Ashia Wilson Mark Pauley – Mark Courtney Poole AC
Gabriella Wilson Maxine Robbins Notts AC
Freya Witheat John Waugh Windsor Slough Eton Hounslow AC
Beatrice Wood David Amey City of Salisbury
Alfie Wood David Hanstock Cheltenham and County Harriers
Shiloh Wright-Taipow Matthew Thomas Serpentine
Aran Yavuz John Herbert Southend Athletics Club
Jasmine Young Shireen Higgins Windsor Slough Eton and Hounslow AC
Fabio Zamparelli Maureen (Mo) Pearson Cornwall Athletic Club