England Athletics Mountain Running Championship titles awarded

The England Athletics Mountain Running Championships took place on Sunday 4th June up the mountain of Skiddaw above Keswick.

The uphill-only event was held in conjunction with the trials for the GB &NI team for the European Championships, which are to be held in Kamnik, Slovenia on 8 July.

Clear winner of the Senior Women’s race was Sarah Tunstall of Kendal, who gradually built up her lead to finish over a minute clear of second placed runner Victoria Wilkinson (Club: Bingley). Third place went to Norway- based Rebecca Hilland (Club: Team Bath).

Chris Smith (Club: Thames Valley, Coach: Philip O’Dell) took the English title in a race won by Scottish athlete Andrew Douglas.  Chris Arthur (Club: Bowland) won silver and Chris Farrell (Club: Horwich) bronze.

It was a Cumbrian 1-2-3 in the Junior Men’s Championship with Chris Richards of Helm Hill (Coach: Duncan Richards) taking the gold from Joseph Dugdale (Club: Cumberland Fell Runners) and Elliott Matier (Club: Border).

Scarlet Dale (Club: Lancaster & Morecambe) won the Junior Women’s English title in a race won by Inter-Counties XC Champion Anna MacFadyen of Scotland. Bella Williams of Lincoln Wellington (Club: Coach: Rob Lewis) won the silver and Helen Thornhill of Buxton the bronze.

Results

Senior Men, 11.3km, 1080m ascent, 230m descent
1    Chris Smith (Club: Thames Valley)    0:53:05
2    Chris Arthur (Club: Bowland)    0:53:42
3    Chris Farrell (Club: Horwich)    0:54:02
4    Graham Gristwood (Club: Ochil HR)    0:54:16
5    Joe Steward U23 (Club: East Cheshire)    0:55:21
6    Maximilian Nicholls U23 (Club: Tonbridge AC)    0:55:26

Senior Women, 7.7km, 846m ascent
1    Sarah Tunstall (Club: Kendal)    42:40
2    Victoria Wilkinson (Club: Bingley)    43:43
3    Rebecca Hilland (Club: Team Bath AC)    44:42
4    Katie Walshaw (Club: Holmfirth)    45:20
5    Rebecca Robinson (Club: Kendal)    46:31
6    Lou Roberts F40 (Club: Ambleside)    46:48

U20 Junior Men, 7.7km, 846m ascent
1    Chris Richards (Club: Helm Hill)    00:40:49
2    Joseph Dugdale (Club: Cumberland Fell Runners)    00:41:07
3    Elliott Matier (Club: Border)    00:41:29
4    Josh Boyle (Club: Ribble Valley Harriers)    00:41:32
5    Kieran Walker (Club: Sedgefield Harriers)    00:41:49
6    Rory Domville (Club: Reading AC)    00:43:30

U20 Junior Women, 3.7km 510m ascent
1    Scarlet Dale (Club: Lancaster & Morecambe AC)    26:31
2    Bella Williams (Club: Lincoln Wellington AC)    27:10
3    Helen Thornhill (Club: Buxton & District AC)    27:13
4    Hannah Delaney (Club: Liverpool Harriers)    27:19
5    Emily Field (Club: Bingley Harriers)    29:10
6    Sarah Pickering (Club: Ilkley Harriers AC)    33:57

Click here for full results