England team announced for 2021 Manchester International

We are delighted to announce the 52 athletes who have been nominated for selection to represent England seniors at the prestigious Manchester International later this month.

Named in the team to take on Wales and Northern Ireland as well as the National Athletics League and Great Britain & Northern Ireland [GB&NI] U20s at the Manchester Regional Arena, are 26 female and 26 male athletes. This year’s Manchester International on Wednesday 18 August will also see U20 teams representing England, Scotland and Wales competing against each other and a GB&NI U18 team.

Three-time Olympic medallist Kelly Sotherton is overseeing the England senior squad in her role as Team Leader for England’s track and field athletes at the Birmingham 2022 Commonwealth Games. She said:

“I am really looking forward to watching the competition at the Manchester International and leading the team. We’ll be at full-strength and there will be some great athletics to watch at this time of the year, straight after the Olympics has passed. We are less than a year to go now until Birmingham 2022 and as a team of staff our preparations continue for what’s going to be a really exciting and busy period leading up to next summer’s Commonwealth Games.”

Recognised as one of the premier track and field events in the domestic athletics calendar, the Manchester International will see some of the UK’s brightest talents going head-to-head. The athletes will be looking to impress in the build-up to the Birmingham 2022 Commonwealth Games after last year’s Manchester International was cancelled due to the pandemic.

Tickets

Buy spectator tickets online at Eventbrite – only £5 adults and FREE for U16s/Seniors 65+ (booking fees apply).

As well as promising edge-of-your-seat action, spectators can also access on-site catering and come-and-try activities for youngsters.

Watch out for further announcements when we confirm the athletes set to represent the England U20 team.

The athletes nominated to represent England seniors at the 2021 Manchester International:

Women

100m: Nia Wedderburn-Goodison (Harrow, Andre Williams)
200m: Ellie Bandy (Herts Phoenix, Nathan Rogers)
400m: Amy Hilliard (Birchfield Harriers, Stewart Marshall)
800m: Isobel Ives (Basildon, Mick Judd)
1500m: Lucy Robinson (Wakefield/University of Leeds, Kieron Hall)
5,000m: Elisha Tait (Gateshead, Dean Miller)
5,000m Walk: Jasmine Nicholls (Leicester, Andi Drake)
3,000m Steeplechase: Maisie Grice (Aldershot, Bud Baldaro)
100m Hurdles: Alicia Barrett (Trafford, Benke Blomkvist)
400m Hurdles: Hayley Mclean (Shaftesbury Barnet, Chris Zah)
High Jump: Morgan Lake (Windsor Slough Eton & Hounslow, Fuzz Caan)
Long Jump: Jahisha Thomas (Blackheath & Bromley, Clive Roberts /John Shepherd)
Triple Jump: Lia Stephenson (Thames Valley, John Herbert)
Pole Vault: Sophie Cook (Halesowen, Scott Simpson)
Shot: Serena Vincent (City of Portsmouth, Bronwin Carter / Andrew Vincent)
Discus: Phoebe Dowson (Bournemouth, Mark Chapman)
Javelin: Freya Jones (Newham & Essex Beagles, David Callaway)
Hammer: Jessica Mayho (Birchfield Harriers, John Pearson)
4 x 100m: Kristal Awuah (Herne Hill, Matthew Thomas), Leonie Ashmead (Wakefield, Lewis Samuel), Ellie Bandy (Herts Phoenix, Nathan Rogers), Alicia Barrett (Chesterfield, Benke Blomkvist), Cassie-Ann Pemberton (Birchfield Harriers, Sharon Morris), Rebecca Jeggo (Colchester Harriers, Stephen Garnham)
4 x 400m: Amy Hillyard (Birchfield Harriers, Stewart Marshall), Margaret Adeoye (Enfield & Haringey, Linford Christie), Susanna Banjo (Newham & Essex Beagles), Hayley McLean (Shaftesbury Barnet, Chris Zah), Isabelle Boffey (Enfield & Haringey, Luke Gunn), Holly Mills (Andover, Laura Turner-Alleyne)

Men

100m: Andy Robertson (Sale Harriers Manchester)
200m: Toby Harries (Brighton Phoenix, David Sadkin)
400m: Efekemo Okoro (Birchfield Harriers, Tony Hadley)
800m: Ben Claridge (Abingdon, James Hillier)
1500m: George Mills (Brighton Phoenix, Jon Bigg)
5,000m: Josh Dickinson (Leeds City, Andrew Henderson)
5,000m Walk: Chris Snook (Aldershot, Farnham & District, Verity Snook)
3,000m SC: Will Battershill (Erme Valley, Luke Gunn)
110m Hurdles: Miguel Perera (Harrow, Laura Turner-Alleyne)
400m Hurdles: Chris McAlister (Thames Valley Harriers, Marina Armstrong)
High Jump: Adam Brooks (Yate, Jeremy Dale)
Long Jump: Alexander Farquharson (Coventry Godiva, Andy Vincent)
Triple Jump: Efe Uwaifo (Harrow, John Herbert)
Pole Vault: George Turner (Crawley, Allan Williams)
Shot: George Hyde (Harrow, Stuart Carlaw)
Discus: Chris Scott (Southampton)
Javelin: Dan Bainbridge (Shaftesbury Barnet, Michael McNeill)
Hammer: Craig Murch (Birchfield Harriers, Lorraine Shaw)
4 x 100m: Andy Robertson (Sale Harriers Manchester), Eugene Amo-Dadzie (Woodford Green Essex Ladies, Steve Fudge), Tommy Ramdhan (Bexley, Michael Afilaka), Jona Efoloko (Sale Harriers Manchester, Clarence Callender), Shemar Boldiszar (Harlow, Stephen David Lott), Toby Harries (Brighton Phoenix, David Sadkin)
4 x 400m: Efekemo Okoro (Birchfield Harriers, Tony Hadley), James Williams (Liverpool Harriers, Paul Waters), Jamal Rhoden-Stevens (Shaftesbury Barnet, Donovan Reid), Lewis Davey (Newham & Essex Beagles, Lloyd Cowan), Kevin Metzger (Sale Harriers Manchester, Stephen Ball), Chris McAlister (Thames Valley Harriers, Marina Armstrong)