2014 Commonwealth Games Glasgow

2014 Commonwealth Games Glasgow

Team England medallists

Gold

  • T54 1500m: David Weir
  • 4x400m: Conrad Williams, Michael Bingham, Daniel Awde, Matthew Hudson-Smith, Nigel Levine
  • F42/44 Discus: Dan Greaves
  • Pole Vault: Steve Lewis
  • Long Jump: Greg Rutherford

Silver

  • 100m: Adam Gemili
  • 100m hurdles: Tiffany Porter
  • 110m hurdles: William Sharman
  • 200m: Jodie Williams
  • 800m: Lynsey Sharp
  • 1500m: Laura Weightman
  • 4x100m: Danny Talbot, Adam Gemili, Harry Aikines-Aryeetey, Richard Kilty, James Ellington, Andrew Robertson
  • Hammer: Nick Miller
  • High Jump: Isobel Pooley
  • Pole Vault: Luke Cutts
  • Long Jump: Jazmin Sawyers
  • T37/38 Long Jump: Bethany Woodward
  • Triple Jump: Laura Samuel
  • Decathlon: Ashley Bryant

Bronze

  • 200m: Bianca Williams
  • T54 1500m: Jade Jones
  • 5000m: Jo Pavey
  • 4x100m: Asha Phillip, Bianca Williams, Jodie Williams, Ashleigh Nelson
  • 4x400m: Christine Ohuruogu, Shana Cox, Kelly Massey, Anyika Onuora
  • Discus: Jade Lally
  • Hammer: Sophie Hitchon
  • Pole Vault: Sally Scott
  • Heptathlon: Jess Taylor

Team England at the Glasgow 2014 Commonwealth Games

(SB and PB information as of team announcement on 16 June 2014):

100m - Men: Harry Aikines-Aryeetey, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Sutton & District, Coach: Rana Reider, PB: 10.08, SB:10.08
100m - Men: Adam Gemili, From: Dartford, Trains: Loughborough/ Lee Valley, Club: Blackheath & Bromley, Coach: Steve Fudge, PB: 10.05, SB:10.07
100m - Men: Richard Kilty, From: Stockton on Tees, Trains: Loughborough, Club: Gateshead AC, Coach: Rana Reider, PB: 10.10, SB:10.12
100m - T37 Men: Daniel Hooker, From: London, Trains: London, Club: Harrow, Coach: Self, PB: 12.76, SB:13.20
100m - Women: Sophie Papps, From: Bath, Trains: Bath, Club: WSE&H, Coach: Dan Cossins, PB: 11.47, SB:11.63
100m - Women: Asha Phillip, From: London, Trains: Lee Valley, Club: Newham & Essex Beagles, Coach: Christine Bowmaker, PB: 11.19, SB:11.19
100m - Women: Bianca Williams, From: London, Trains: Lee Valley, Club: Enfield & Haringey, Coach: Lloyd Cowan, PB: 11.17, SB:11.17
100m - T11/12 Women : Selina Litt, From: Leicestershire, Trains: Birmingham/ Loughborough, Club: Charnwood AC, Coach: Ryan Henry-Asquith, PB: 13.93, SB:14.20
100m - T11/T12 Women (Guide): Ryan Henry-Asquith, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Birchfield Harriers, Coach: Self Coached, PB: -, SB:-
200m - Men: Chris Clarke, From: London, Trains: Loughborough, Club: Marshall Milton Keynes, Coach: Steve Fudge, PB: 20.22, SB:20.57
200m - Men: James Ellington, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Newham & Essex Beagles, Coach: Rana Reider, PB: 20.42, SB:20.44
200m - Men: Danny Talbot, From: Bath, Trains: Bath, Club: Birchfield Harriers, Coach: Dan Cossins, PB: 20.36, SB:20.36
200m - Women: Anyika Onuora, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Liverpool Harriers, Coach: Rana Reider, PB: 22.79, SB:22.92
200m - Women: Bianca Williams, From: London, Trains: Lee Valley, Club: Enfield & Haringey, Coach: Lloyd Cowan, PB: 22.93, SB:22.93
200m - Women: Jodie Williams, From: Ware, Trains: Lee Valley, Club: Herts Phoenix, Coach: Christine Bowmaker, PB: 22.76, SB:22.76
400m - Men: Michael Bingham, From: USA, Trains: Loughborough, Club: Birchfield Harriers, Coach: George Williams, PB: 44.74, SB:45.13
400m - Men: Nigel Levine, From: Uxbridge, Trains: Brunel University, Club: WSE&H, Coach: Linford Christie, PB: 45.11, SB:45.86
400m - Men: Martyn Rooney, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Croydon, Coach: Rana Reider, PB: 44.60, SB:45.52
400m - Women: Margaret Adeoye, From: London, Trains: Brunel University, Club: Enfield & Haringey, Coach: Linford Christie, PB: 51.93, SB:52.72
400m - Women: Shana Cox, From: North Carolina, Trains: St Augustine & Loughborough, Club: Woodford Green & Essex Ladies, Coach: George Williams, PB: 50.84, SB:52.11
400m - Women: Kelly Massey, From: Manchester, Trains: Manchester, Club: Sale Harriers, Coach: Steve Ball, PB: 52.29, SB:52.29
800m - Men: Mukhtar Mohammed, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Sheffield RC, Coach: Jon Bigg, PB: 1:45.67, SB:1:46.74
800m - Men: Andrew Osagie, From: London, Trains: St Mary's, Club: Harlow AC, Coach: Craig Winrow, PB: 1:43.77, SB:1:45.37
800m - Men: Michael Rimmer, From: Manchester, Trains: Loughborough, Club: Liverpool Pembroke, Coach: Jon Bigg, PB: 1:43.89, SB:1:47.53
800m - Women: Jessica Judd, From: Canvey Island, Trains: Chelmsford, Club: Chelmsford AC, Coach: Rob Denmark, PB: 1:59.77, SB:1:59.77
800m – Women: Jennifer Meadows, From: Wigan, Trains: Manchester, Club: Wigan & District, Coach: Trevor Painter, PB: 1:57.93, SB:2:00.51
800m - Women: Marilyn Okoro, From: USA/ London, Trains: USA, Club: Shaftesbury Barnet, Coach: Johnny Gray, PB: 1:58.45, SB:2:01.57
1500m - Men: Lee Emanuel, From: USA/ Sussex, Trains: USA, Club: City of Sheffield, Coach: Joe Franklin, PB: 3:36.55, SB:3:40.66
1500m - Men: Charlie Grice, From: London, Trains: London, Club: Phoenix AC, Coach: Jon Bigg, PB: 3:36.31, SB:3:36.31
1500m - Men: Richard Peters, From: Bristol, Trains: Bristol/ USA, Club: Bristol & West, Coach: Mike Down, PB: 3:37.67, SB:3:38.83
1500m - Men T54: Will Smith, From: Norwich, Trains: Norwich/ Kingsmeadow, Club: City of Norwich, Coach: Jenny Archer, PB: 3:10.03, SB:3:23.07
1500m - Men T54: David Weir, From: Wallington, Trains:Kingsmeadow, Club: WAA AC, Coach: Jenny Archer, PB: 2:55.25, SB:3:01.98
1500m - Women: Hannah England, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Oxford City, Coach: Bud Baldaro, PB: 4:01.89, SB:4:05.27
1500m - Women: Jemma Simpson, From: Oregon, Trains: Oregon, Club: Newquay & Par, Coach: Mark Rowland, PB: 4:06.39, SB:4:07.37
1500m - Women: Laura Weightman, From: Leeds, Trains: Leeds, Club: Morpeth Harriers, PB: 4:02.72, SB:4:02.72
1500 -Women T53/54: Jade Jones, From: Middlesbrough, Trains: Middlesbrough, Club: New Marske Harriers, Coach: Ian Thompson, PB: 3:25.07, SB:3:34.70
1500 -Women T53/54: Lauren Rowles, From: Worcestershire, Trains: Coventry, Club: Coventry, Coach: Job King, PB: 4:02.94, SB:4:07.85
1500 -Women T53/54: Rochelle (Shelly) Woods, From: Lancs, Trains: Kirkby/Kingsmeadow, Club: Blackpool, Wyre & Fylde, Coach: Jenny Archer, PB: 3:21.22, SB:3:31.30
5000m - Men: Thomas Farrell, From: Carlisle/ Oklahoma, USA, Trains: Oklahoma, USA, Club: Border, Coach: David Smith, PB: 13;15.31, SB:13:22.27
5000m - Men: Andy Vernon, From: Teddington, Trains: St Mary's, Club: Aldershot, Farnham & District, Coach: Nic Bideau, PB: 13:11.50, SB:13:11.50
5000m - Women: Helen Clitheroe, From: Preston, Trains: Preston, Club: Preston, Coach: Self, PB: 15:06.75, SB:15:24.40
5000m - Women: Emelia Gorecka, From: Bookham, Trains: Aldershot, Club: Aldershot, Farnham & District, Coach: Mick Woods, PB: 15:04.75, SB:15:04.75
5000m - Women: Jo  Pavey, From: Devon, Trains: Exeter, Club: Exeter, Coach: Gavin Pavey, PB: 14:39.96, SB:15:11.52
10,000m - Men: Jonny Mellor, From: Cheshire, Trains: Liverpool, Club: Liverpool Harriers, Coach: Steve Vernon, PB: 28:42.20, SB:28:52.90
10,000m - Women: Kate Avery, From: Newton Aycliffe, Trains: Durham, Club: Shildon Running & AC, Coach: Tony Simmons, PB: 32:42.11, SB:32:42.11
10,000m - Women: Sonia Samuels, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Wallsend, PB: 32:39.36, SB:32:39.36
Marathon - Men: Ben  Moreau, From: Sydney/ London, Trains: Sydney, Club: Aldershot, Farnham & District, Coach: Nick Anderson, PB: 2:15.52, SB:-
Marathon - Men: Nicholas Torry, From: London, Trains: London, Club: Serpentine/ Kent, Coach: Self, PB: 2:15.08, SB:-
Marathon - Men: Steven Way, From: Poole, Trains:  Poole, Club: Bournemouth, Coach: Self, PB: 2:16.27, SB:2:16.27
Marathon - Women: Louise  Damen, From: Winchester, Trains:  Winchester, Club: Winchester, Coach: Self, PB: 2:30.00, SB:2:32.21
Marathon - Women: Alyson Dixon, From: Sunderland, Trains: Sunderland, Club: Sunderland Strollers, Coach: Self, PB: 2:31.10, SB:-
Marathon - Women: Amy  Whitehead, From: Nottingham, Trains:  Nottingham, Club: Notts AC, Coach: George Gandy, PB: 2:33.44, SB:2:34.20
110mh - men: Lawrence Clarke, From: Bath, Trains: Bath, Club: WSE&H, Coach: Malcolm Arnold, PB: 13.31, SB:13.42
110mh - men: William Sharman, From: Nottingham, Trains: Loughborough, Club: Belgrave Harriers, Coach: George Maciukiewicz, PB: 13.26, SB:13.28
110mh - men: Andrew Turner, From: Surrey, Trains: Lee Valley, Club: Sale Harriers/ Notts, Coach: Lloyd Cowan, PB: 13.22, SB:13.47
100mh - women: Tiffany Porter, From: USA, Trains: Loughborough, Club: Woodford Green & Essex Ladies, Coach: Rana Reider, PB: 12.55, SB:12.65
100mh - women: Serita  Solomon, From: Orpington, Trains: Catford & Crystal Palace, Club: Blackheath & Bromley, Coach: Lloyd Cowan, PB: 13.09, SB:13.28
400mh- Men: Niall Flannery, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Newham & Essex Beagles, Coach: Nick Dakin, PB: 48.96, SB:48.96
400mh- Men: Sebastian Rodger, From: Bath, Trains: Bath, Club: Shaftesbury Barnet, Coach: James Hillier, PB: 49.19, SB:49.51
400mh- Men: Richard Yates, From: Sale, Trains: Manchester, Club: City of Sheffield, Coach: Steve Ball, PB: 49.06, SB:49.46
400mh - Women: Hayley McLean, From: Essex, Trains: Essex, Club: Chelmsford AC, Coach: Steve Mitchell, PB: 56.50, SB:56.50
400mh - Women: Ese Okoro, From: USA, Trains: USA, Club: Birchfield Harriers, Coach: TBC, PB: 56.67, SB:56.67
400mh - Women: Laura Wake, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Windsor, Slough Eton & Hounslow, Coach: Nick Dakin, PB: 57.17, SB: 57.17
3,000m SC - Men: Luke Gunn, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Derby, Coach: Bud Baldaro, PB: 8:28.48, SB:8:35.45
3,000m SC - Men: James Wilkinson, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Leeds City, Coach: Phil Townsend, PB: 8:22.76, SB:8:22.76
3,000m SC -Women: Racheal Bamford, From: Leeds, Trains: Leeds, Club: Leeds City/Otley, Coach: Mike Baxter, PB: 9:54.57, SB:9:54.57
3,000m SC -Women: Pippa Woolven, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Wycombe, Coach: Janet Nash, PB: 9:54.24, SB:9:54.24
4 x 100m Men: Andy Robertson, From: Cheshire, Trains: Bath, Club: Sale Harriers, Coach: Dan Cossins, PB: 10.14, SB:10.34
4 x 100m Men: Mark Lewis-Francis, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Birchfield Harriers, Coach: Andy Paul, PB: 10.04, SB:10.30
4 x 100m Women: Louise Bloor, From: Rotherham, Trains: Sheffield, Club: Trafford/ Rotherham, Coach: Toni Minichiello, PB: 11.48, SB:11.49
4 x 100m Women: Hayley Jones, From: Wigan, Trains: Wigan, Club: Wigan Harriers, Coach: Donald Moss, PB: 11.31, SB:11.47
4 x 100m Women: Ashleigh Nelson, From: London, Trains: Lee Valley, Club: City of Stoke, Coach: Mike Afiliaka, PB: 11.28, SB:11.28
4 x 400m Men: Daniel Awde, From: Woodford Green, Trains: London, Club: Woodford Green & Essex Ladies, Coach: Chris Zah, PB: 45.85, SB:45.85
4 x 400m Men: Matthew Hudson-Smith, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Birchfield Harriers, Coach: Tony Hadley, PB: 45.80, SB:45.80
4 x 400m Men: Conrad Williams, From: London, Trains: Brunel University, Club: Kent AC, Coach: Linford Christie, PB: 45.08, SB:46.07
4 x 400m Women: Emily Diamond, From: Bristol, Trains: Loughborough, Club: Bristol & West, Coach: Dan Cossins, PB: 52.32, SB:52.32
4 x 400m Women: Christine Ohuruogu, From: London, Trains: Lee Valley, Club: Newham & Essex Beagles, Coach: Lloyd Cowan, PB: 49.41, SB:-
4 x 400m Women: Victoria Ohuruogu, From: London, Trains: Lee Valley, Club: Newham & Essex Beagles, Coach: Lloyd Cowan, PB: 52.61, SB:52.72
High Jump - Men: Chris Baker, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Sale Harriers, Coach: Sharon Heveran, PB: 2.27, SB:2.27
High Jump – Men: Martyn Bernard, From: London, Trains: London, Club: Wakefield, Coach: Self, PB: 2.30, SB:2.22
High Jump - Men: Tom Parsons, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Birchfield Harriers, Coach: Aston Moore, PB: 2.30, SB:2.25
High Jump - Women: Bethan Partridge, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Birchfield Harriers, Coach: Aston Moore, PB: 1.83i, SB:1.83i
High Jump - Women: Isobel Pooley, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Aldershot, Farnham & District, Coach: Fuzz Ahmed, PB: 1.91, SB:1.91
Pole Vault - Men: Luke Cutts, From: Barnsley, Trains: Sheffield, Club: The Dearne, Coach: Trevor Fox, PB: 5.83, SB:5.20
Pole Vault - Men: Max Eaves, From: Preston, Trains: Loughborough, Club: Newham & Essex Beagles, Coach: Steve Rippon, PB: 5.61, SB:5.50
Pole Vault - Men: Steve Lewis, From: USA, Trains: USA, Club: Newham & Essex Beagles, Coach: Dan Pfaff, PB: 5.82, SB:5.70
Pole Vault - Women: Katie Byres, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Sale Harriers, Coach: Kate Dennison, PB: 4.52, SB:4.10
Pole Vault - Women: Sally Scott, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Trafford AC, Coach: David Guest, PB: 4.20, SB:4.15
Long Jump - Men: JJ Jegede, From: London, Trains: Lee Valley, Club: Newham & Essex Beagles, Coach: Peter Stanley, PB: 8.11, SB:8.05
Long Jump - Men: Greg Rutherford, From: Milton Keynes, Trains: Lee Valley, Club: Marshall Milton Keynes, Coach: Jonas Taiwah Dodoo, PB: 8.51, SB:8.51
Long Jump - Men: Chris Tomlinson, From: Middlesbrough, Trains: Middlesbrough, Club: Newham & Essex Beagles, PB: 8.35, SB:8.23
Long Jump - Women: Shara Proctor, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Birchfield Harriers, Coach: Rana Reider, PB: 6.95, SB:6.78
Long Jump - Women: Jazmin Sawyers, From: Bristol, Trains: Bristol/ Bath, Club: City of Stoke, PB: 6.67, SB:6.44
Long Jump - Women: Lorraine Ugen, From: London, Trains: Texas, USA, Club: Blackheath & Bromley, Coach: Frank Attoh, PB: 6.77, SB:6.35
Long Jump - Women F37/F38: Fiona Clarke, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Birchfield Harriers, Coach: Kevin Reeve, PB: 3.82, SB:3.80
Long Jump - Women F37/F38: Bethany Woodward, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Southampton, Coach: Lee Doran, PB: 3.93, SB:3.92
Triple Jump - Men: Nathan Douglas, From: Birmingham, Trains: Birmingham, Club: Oxford City, Coach: Aston Moore, PB: 17.64, SB:16.65
Triple Jump - Men: Nathan Fox, From: London, Trains: London, Club: Shaftesbury Barnet, Coach: Frank Attoh, PB: 16.69, SB:16.69
Triple Jump - Men: Phillips Idowu, From: Australia, Trains: Australia, Club: Belgrave Harriers, Coach: Gary Bourne, PB: 17.81, SB:16.99
Triple Jump - Women: Yamile Aldama, From: Sudbury, Trains: London, Club: Shaftesbury Barnet, Coach: Frank Attoh, PB: 15.28, SB:13.85
Triple Jump – Women: Chioma Matthews, From: London, Trains: London, Club: Blackheath & Bromley, Coach: Frank Attoh, PB: 13.50, SB:13.44
Triple Jump – Women: Laura Samuel, From: Leicester, Trains: Leicester, Club: Birchfield Harriers, Coach: Aston Moore, PB: 13.75, SB:13.32
Shot - Men: Scott Rider, From: Kent, Trains: Kent, Club: Birchfield Harriers, Coach: John Hillier, PB: 18.97, SB:18.23
Shot - Women: Eden Francis, From: Leicester, Trains: Leicester, Club: Birchfield Harriers, Coach: Glenys Morton, PB: 17.24, SB:17.07
Shot - Women: Sophie McKinna, From: Stamford, Trains: Grantham, Club: Great Yarmouth, Coach: Self, PB: 17.12, SB:16.35
Shot - Women: Rachel Wallader, From: Grantham, Trains: Grantham, Club: WSE&H, Coach: Geoff Capes, PB: 16.76, SB:16.76
Discus - Men: Carl Myerscough, From: California, USA, Trains: California, USA, Club: Blackpool, Wyre & Fylde, Coach: Self, PB: 65.24, SB:61.63
Discus - Men: Tom Norman, From: London, Trains: London, Club: Woodford Green & Essex Ladies, Coach: Mike Winch, PB: 59.98, SB:59.30
Discus – F42/44 Men: Daniel Greaves, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Charnwood AC, Coach: Jonathan Edwards, PB: 59.85, SB:58.21
Discus - Women: Eden Francis, From: Leicester, Trains: Leicester, Club: Birchfield Harriers, Coach: Glenys Morton, PB: 59.78, SB:56.29
Discus - Women: Jade Lally, From: Horsham, Trains: Horsham, Club: Shaftesbury Barnet, Coach: Andy Neal, PB: 60.76, SB:57.58
Hammer - Men: Nick Miller, From: London, Trains: USA, Club: Border, Coach: John Baumann, PB: 74.38, SB:74.38
Hammer - Men: Alexander Smith, From: Hull, Trains: Hull, Club: Sale Harriers,  PB: 75.63, SB:73.07
Hammer - Men: Amir Williamson, From: Essex, Trains: London, Club: Enfield & Haringey, Coach: Malcolm Fenton, PB: 71.01, SB:70.07
Hammer - Women: Shaunagh Brown, From: Gillingham, Trains: Loughborough, Club: Blackheath & Bromley, Coach: Tore Gustafsson, PB: 66.85, SB:66.85
Hammer - Women: Sophie Hitchon, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Blackburn Harriers, Coach: Tore Gustafsson, PB: 72.97, SB:71.53
Hammer - Women: Sarah Holt, From: Loughborough, Trains: Loughborough, Club: Sale Harriers, Coach: John Pearson, PB: 68.50, SB:65.54
Javelin - Men: Joe Dunderdale, From: Sheffield, Trains: Sheffield, Club: Lincoln Wellington/ City of Sheffield, Coach: Mick Hill, PB: 76.13, SB:76.13
Javelin - Men: Benji Pearson, From: Wolverhampton, Trains: Loughborough, Club: Wolverhampton & Bilston, Coach: David Parker, PB: 74.71, SB:74.71
Javelin  - Women: Isabelle Jeffs, From: Taunton, Trains: Devon, Club: North Devon/ Taunton, Coach: David Parker, PB: 58.63, SB:58.63
Javelin - Women: Freya Jones, From: USA/Eastleigh, Trains: USA, Club: Southampton, Coach: Don Babbitt, PB: 55.36, SB:55.36
Javelin - Women: Goldie Sayers, From: London, Trains: Lee Valley, Club: Belgrave Harriers, Coach: Mark Roberson, PB: 66.17, SB:62.03
Decathlon: Martin Brockman, From: London, Trains: London, Club: Medway & Maidstone, Coach: Ian Grant, PB: 7712, SB:7496
Decathlon: Ashley Bryant, From: London, Trains: Brunel University, Club: WSE&H, Coach: Ian Grant, PB: 8141, SB:8141
Decathlon: John Lane, From: Sheffield, Trains: Sheffield, Club: City of Sheffield/ Sheffield TC, Coach: Toni Minichiello, PB: 7916, SB:7846
Heptathlon: Grace Clements, From: Uxbridge, Club: Dartford H, Coach: Ian Grant, PB: 5819, SB:5710
Heptathlon: Jessica Tappin, From: Chelmsford, Trains: Loughborough, Club: Loughborough Students, Coach: Julie Hollman, PB: 5770, SB: 5770
Heptathlon: Jessica Taylor, From: N Yorks, Trains: Liverpool, Club: Sale Harriers, Coach: Mike Holmes, PB: 5813, SB:5813